Tisztaság...

A tisztaság fél egészség

                                                      A betegségek kialakulását, létrejöttét igyekszik megelőzni az ember a rendszeres tisztálkodással és az igen hatékony takarítószerek rendszeres használatával is. Ezen anyagokat gyűjtőnevükön fertőtlenítőknek vagy dezinficienseknek nevezzük.

A fertőtlenítő szerek használatának célja, hogy élőhelyünket, környezetünket olyan állapotban tartsuk, hogy sem mi emberek, sem más tényező ne válhasson fertőző forrássá, egy fertőzés termesztőjévé. A környezeti tényezők és a szociális higiénia jelentős romlása mindenkor komoly fertőzések elindulásához vezetett.

A fertőzést keltő tényezők leginkább és leggyakrabban a bőr sérülését követően kerülnek be a szervezetbe és indítanak el egy-egy kórfolyamatot. Emberi környezetünk tisztasága, testünk gondozottsága megelőzi a fertőzések létrejöttét és kialakulásának lehetőségét is.


A környezet tisztasága

A családon belül egy lakókörnyezetben együtt él a kisgyermek, a felnőtt és idős ember is. Nem csak a kor- és nembeli különbségeket, hanem az adott évszakokat is figyelembe kell venni az együttélést tekintve. A személyi tisztálkodás folyamatát természetesnek kell vennünk. A környezet, a lakás tisztán tartása már nehezebb.

A kozmetikai és vegyipari tisztálkodó- és tisztítószerek egyre hatékonyabbak és könnyen alkalmazhatók a háztartásokban, a legegyszerűbbtől a legkorszerűbbig. A meleg vagy langyos folyó vizes lemosás mindig a legegyszerűbb tisztítási mód marad. A felületaktív anyagok bizonyos fertőtlenítőkkel kombinálva megelőzik környezetünk elszennyeződését. A padlózat tisztasága mellett a mellékhelyiségek tisztasága is igen fontos. Gondolni kell a szőnyegben vagy a bútorszövetben megbúvó atkák elpusztítására is.

A fertőtlenítés szerepe

A fertőtlenítés és a fertőzés megelőzése az aszeptikus betegellátás alapvető feltétele. Az aszepszis a kórokozók távol tartását jelenti az emberi szervezet nyílt szöveteitől. A sterilitás, a csíramentesítés ma már tudománnyá és szigorú törvényű rendszerré fejlődött. A sterillé tett körülmények biztosították a bonyolult műtéti technikák megvalósíthatóságát, a szervtranszplantációk elvégezhetőségét, a csontvelő átültetését stb.

A kórházi iatrogén fertőzések megelőzése a kórház-higiénikus rendszeren keresztül valósul meg. A rendszeres és célzott mikrobiológiai vizsgálatok figyelmeztetnek az esetleges fertőzések kialakulására. Ma már az orvosi beavatkozásokhoz szükséges eszközök biztosan nem okoznak fertőzést a betegnek.

A régi közmondás – a „tisztaság fél egészség” – mindig igaz marad, és betartásával nem csak környezetünket tesszük egészségessé, hanem embertársainkat is óvjuk a fertőzések kialakulásától.

                                                                                                                                      Forrás:patikamagazin