Gyümölcs
A köznyelv és a konyhaművészet általában gyümölcsnek nevezi a növények édes és húsos termését, mint a szilva, alma, dió vagy narancs.
Régen az erdőben élő gyümölcsfák (vadalma, vadkörte, vadcseresznye, madárcseresznye, kökény, galagonya, berkenye, som) terméseit, mogyorót, málnát, erdei szamócát, vagy a tüskés szárú szedret gyűjtögették össze. Később az erdők gyümölcstermő részeit bekerítették, hogy a vadállomány kevésbé férhessen hozzá. Ezeket a bekerített erdőrészeket, vadkertek-nek nevezték, és a mai települések nevében is felfedezhetők. (Soltvadkert, Érsekvadkert, de Almásfüzitő, Balatonalmádi, Dunaalmás is ilyen vadkertek nevét őrzi)
Gyümölcsnek általában az emberi fogyasztásra nyersen és frissen alkalmas terméseket és álterméseket tekintik. A köznyelv többnyire megszorítóbb értelmű, és csak a fás növényeken termő gyümölcsöt tekinti gyümölcsnek, (az édes ízt is társítja), míg a tágabb definícióba beleférnek a dinnyék, de akár a frissen fogyasztott paradicsom is. A lágyszárú, egyéves növény frissen és nyersen fogyasztható terméseit tehát innen nézve inkább gyümölcsnek, a termesztéstechnológia felől inkább zöldségnek szokás nevezni. (A gyakorlatias választóvonal leginkább az, hogy az adott kultúrkörben jellemzően inkább nyersen, vagy főzve-sütve fogyasztják-e.) A "legközepesebb" határeset a szamóca (földieper), amelynek az áltermését esszük, lágyszárú, de többéves növényről.
Pár alapszabály a gyümölcs evéssel kapcsolatban:
- Étkezés előtt minimum egy órával együnk, természetesen vegyük figyelembe a gyümölcs emészthetőségének idejét, pl banán esetében minimum 2-3 óra, de az a jó ha kivárjuk a 4 órát. (Nyílván ez attól is függ mennyi banánt ettünk, egy banánt könnyebben megemészt a gyomrunk, mint hármat-négyet.)
- Ne cukrozzuk a gyümölcsöket!
- Csak élő gyümölcsöket fogyasszunk, kerüljük a cukrozott, tartósított, hőkezelt konzerveket, befőtteket.
- A fagyasztott (amit te raktál el a hűtőben) gyümölcs télen néha-néha jól tud esni, de mindig törekedjünk az idény gyümölcsökre!
- A legjobb délelőtt enni gyümölcsöt! Természetesen ehetsz napközben, és este is, de legjobb délelőtt! Délelőtt van a legtöbb energiánk, és ne merítsük le azzal az energiát, hogy megterheljük nehéz, zsíros ételekkel. Az emésztéshez kell a legtöbb energia! A gyümölcs emésztése minden más ételnél kevesebb energiát kíván! Főképp, hogy már a benne lévő táplálék enzim elkezdi megemészteni, saját magát.
- Étkezés után minimum 2-4 órát várjunk, ez attól is függ, mit ebédeltünk, salátát, vagy főtt ételt.
A gyümölcsöket nem társítjuk:
- zöldségekkel
- fehérjékkel, (magok)
- keményítővel, (csíráztatott hüvelyesek, csíráztatott gabonák, sütőtök, burgonya)
A gyümölcs és zöldség szabály alól kivétel a hagyma, fokhagyma, avokádó.
Ne tarts attól, hogy a gyümölcs hizlal! Igaz, magas a cukor tartalma, és sok benne a szénhidrát, ezért este jobb a saláta, de nyugodtan eheted a nap bármely szakaszában! Ez természetes! Nyáron több gyümölcsöt fogyasztunk, de azért törekedjünk arra, hogy a gyümölcsök mellett (napközben, és nem rögtön utána) fogyasszunk zöldeket is!
Forrás:Fitt Nők Magazin