Magvak.
Napraforgómag
Élettani hatásai: Olaja szerepet játszhat a szív-, érrendszeri megbetegedések megelőzésében. A napraforgóolaj 67 %-ban kétszeresen telítetlen linolsavat és 20 %-ban egyszeresen telítetlen olajsavat tartalmaz. Számos vizsgálat igazolja, hogy ha egyszeresen vagy/és többszörösen telítetlen zsírsavakban gazdag olajjal helyettesítik a a telített zsírsavakat nagyobb mennyiségben tartalmazó - állati eredetű - zsiradékokat, akkor a vér összes koleszterinje és az igen káros LDL-koleszterin elnevezésű összetevő csökken. Emellett a többszörösen telítetlen zsírsavak a vérnyomást is kedvezően befolyásolják, enyhén csökkentik.
Csökkenti a rák kialakulásának kockázatát.
Megemlítendő még, hogy a napraforgómag és olaja gazdag E-vitaminban, mely antioxidánsként viselkedve gátat szabhat a különböző erélyesen oxidáló szabad gyökök sejthártya- és DNS-károsító hatásának.
Kiemelkedően sok kalciumot, magnéziumot, B1-vitamint, niacint és E-vitamint tartalmaz.
A napraforgó a „fészkes virágzatúak” családjának tagja, a világ étolajgyártásának fő olajnövénye. Őshazája az amerikai kontinens, az őslakos indiánok több ezer éve gyűjtötték magjait, és nyersen, vagy pörkölve fogyasztották. Európába Mexikóból került be az 1500-as években, mint dísznövény. A 19. században Oroszországban vált gazdasági szempontból is jelentős növénnyé, olajtartalma kapcsán. Magyarországon az ötvenes években kezdték el ipari méretben termeszteni, a zsírszükséglet kiváltása céljából. Manapság a világon legleterjedtebb válfaja orosz nemesítés eredménye.
Manapság napraforgóból a világon összesen kb. 9 millió tonna étolajat állítanak elő, évente. Ez az összes zsírtermelés 10%-a.
A napraforgó virágjának "fészke" 15-60cm közötti méretű. A szemek alakja, színe, mérete, olajtartalma nagyon sokféle, éghajlattól, telepítéstől függően.
A hántolt napraforgómag ovális alakú, egyik csúcsán kihegyesedő, szürke színű. Kémiai összetétele: esszenciális zsírsavak, fehérjék, vitaminok - Főleg különböző B- és E - nikotinsav, ásványi anyagok és nyomelemek, például foszfor, kálium, vas.
Jótékony hatásai: nyersen fogyasztva a napraforgómag erős antioxidáns és sejtvédő, erősíti az immunrendszert, jótékonyan hat a légző- és kiválasztó szervekre, prosztata- és vizelési zavarokra. A napraforgómag erősíti az idegrendszert, csökkenti a magas koleszterinszintet, javítja az elmeszesedett érfalak állapotát, így rendszeresen fogyasztva vérnyomáscsökkentő hatású!
Hosszú időn át tartó, megfázás és hurut kezelésére, teát is készíthetünk a magokból: 1 csésze tört, nyers, hántolatlan napraforgómagot adjunk 1 liter vízhez, , majd ezt 30 percig főzzük, majd leszűrjük. négy részre osztva, nap négy adagban igyuk, és a gyógyító hatás nem marad el.
A vitamintartalom növeléséhez, csíráztathatjuk is. A nyers magvakat tegyük kisebb, lapos tálba, és annyi vízzel öntsük fel, amennyi éppen ellepi. Naponta öblítsük át. Meleg helyen 2-3 nap alatt kicsírázik. A napraforgócsírákat használhatjuk salátákba, szendvicskrémekbe, natúr joghurthoz és müzlihez.
A napraforgómag gazdag D- és B vitaminokban, valamint sok benne a kálcium, kálium, és a vas.
A napraforgómag ehető nyersen, vagy megpirítva, de süteményekbe illetve kenyerek tésztájába is keverhető.
Tápanyag- és energiatartalom 100g (tájékoztató adat):Energia:2108/502 KJ/kcal,Fehérje:18,7g,Zsír:47,5g
SZEZÁMMAG
Élettani hatásai: Gátolja a melanoma malignum (festékes anyajegyből kiinduló rosszindulatú daganat) sejtjeinek a növekedését.
Már az Ájur-véda ajánlotta a szezámolaj rendszeres használatát. E szerint a bőrre kenve segít egészségünk megőrzésében. Napjainkban tudományos kísérletek keretében vizsgálták az emberi rosszindulatú bőrdaganat sejtjeinek növekedését. Különböző olajok hatását összehasonlítva, a szezámolaj bizonyult a legeredményesebbnek a daganatos sejtek növekedésének megakadályozásában.
Csökkenti a vérkoleszterinszintet. Jó tulajdonságát nemcsak a zsírsavösszetételének-mely a manduláéhoz hasonlít-, hanem szezamintartalmanák is köszönheti. A szezamin csökkenti a vér- és a májkoleszterinszintet.
Kiemelkedően sok kalcium, vas, B1-, B2-, niacin és E-vitamin van benne.
A szezámfélék (pedaliaceae) családjába tartozó, legősibb egyéves, lágyszárú olajnövény. Melegigényes, de tenyészideje rövid: 2,5-3 hónap, kb. 1 m magasra növő, lágyszárú növény.
Eredete vitatott, Dél-Indiából, vagy Észak-Afrikából származik. Ősi alakjainak Dél-Afrikában élő Sesamum Radiatum-ot, és az indiai Sesamum Schenkii-t tartják.
A mai szezámfajok legtöbb változata Indiában található, ez egyébként a fő termőterület is. A hindu mitológia szerint a szezám magja Yama istenség által megáldott, az ázsiai népeknél a hallhatatlanság egyik szimbóluma. A legrégebbi, szezámmaggal kapcsolatos leletek kb. ötezer évesek, Szíriából és Palesztinából kerültek elő.
A Római Birodalom fénykorában a légió harcosai is előszeretettel fogyasztották, mézzel keverve ("halva" néven ismerték) és erejük és férfiasságuk növekedését várták tőle, a görögök pedig már felfedezték a szezámmag májvédő és regeneráló hatását is.
Kínában már 5000 éve termesztik, és ismerik jótékony hatásait.
A szezámmag toktermésben fejlődik ki, ami lapos és tojás alakú. Ezek 2-4 cm hosszúak, színük a világossárgától a sötétvörösig, változatos lehet. Mag a növény termesztése nem igényel különleges feltételeket, inkább a betakarítása okozhat gondot: a termést nagyon óvatosan kell leszedni, mert könnyen, a legkisebb rázkódásra is kinyílik, és a földre hull a sok kis magocska. (ld. még Ali Baba és a 40 rabló jelszava: szezám tárulj!
A szezámmag többféle esszenciális aminosavat, telítetlen zsírsavakat (lecitint,linolsavat, palmitinsavat, sztearinsavat), B-,D-,E-vitaminokat , valamint sok ásványi anyagot (foszfor, kálcium, magnézium - súlyarányosan a szezámmag hétszeres mennyiségű kálciumot tartalmaz, mit a tehéntej) tartalmaz, valamint proteint és vasat is.
Erősítő, roboráló hatással van a fogak épségére. Magas kálciumtartalmánál fogva, a csontrendszer regenerálódásához, csontritkulás megelőzéséhez erősen ajánlott. Ezen kívül bőrlágyító, székletlazító, gyulladáscsökkentő.
A szezámolaj telítetlen zsírsavakban, antioxidánsokban gazdag. Oxidációt gátló vegyületei a "szezamin" és a "szezamolin" melyek természetes módon gátolják meg az olaj avasodását, így az hosszú időn keresztül jó minőségű marad. Az emberi szervezetben is antioxidánsként hat: védi a sejteket a káros anyagoktól és hozzájárul a káros oxidatív folyamatok blokkolásához, gátolja a sejtek öregedését, tehát szinte fiatalít! A jógik is alkalmazzák, napi 28g mennyiségben.
Csökkenti a koleszterinszintet, az érrendszer elmeszesedését, így vérnyomáscsökkentő hatású. Ezen kívül gátolja a bőrön jelentkező rosszindulatú sejtburjánzást, a „melanoma” sejtek növekedését, csökkenti az égési sebek, fekélyek gyógyulási idejét is. A régi korokban epekőhajtásra is javallották. Mi mindenre jó még? Krónikus köhögés, aranyér, menstruációs zavarok, fogszuvasodás, hajhullás, kachexia. Hatása csak rendszeres fogyasztás mellett érvényesül!
A szezámmag konyhai felhasználása: enyhén édeskés ízével, értékes zsírsavösszetételével méltó kiegészítője a mindennapi étrendnek. Őshazájában számos curry-félében, levesekhez, pasztában (pl. tahina= olívaolaj, víz, kicsi só)) alapanyagként használják. Salátákra, pirítósra, ázsiai ételekbe locsolhatjuk. Szórhatjuk sütemények tetejére, de keverhetjük tésztákba, salátákhoz, pirítva pedig (csodálatos illata van! ) tehetünk bele a húsfélék panírjába is, de önállóan is, panírként is használható. Enyhe sós íze miatt vigyázzunk az utó-sózással! Mézzel keverve, fonom, energiát adó, természetes édesség. Csíráztathatjuk is, 4-6 óráig áztassuk a hántolatlan szemeket, majd lapos edénybe annyi vizet öntsünk a magvakra, hogy éppen ellepje. Naponta cseréljük a vizet, 2-3 nap alatt már láthatóak a csírák. Ne hagyjuk hosszúra, mert megkeseredik!
Áldásos hatása ellenére, egyre több, allergén tünetről is lehet hallani: a világ lakosságának 2-3%-át érintheti ez az intolerancia. Éppen ezért, minden szezámot tartalmazó élelmiszeren és kozmetikai terméken kötelezően fel kell tüntetni az esetleges szezámmag tartalmat. Megjegyzendő, hogy a csecsemőket és gyermekeket sokkal inkább érinti ez, mint a felnőtt lakosságot. Leggyakoribb tünetek: hányás, hasmenés, viszketés, csalánkiütés.
A szezám olajat gyakran használják masszázs olaj alapanyagaként is, bármilyen illóolajjal jól keveredik. Otthon is egyszerűen készíthetünk ilyet: 50mL szezám olajba csepegtessünk 15-20 csepp 100%-os rozmaring-, bazsalikom-, vagy kakukkfű olajat, de lazító, nyugtató masszázshoz használhatunk.
100 g tápanyagtartalma: (tájékoztató érték) energia:2378kJ/ 639 kcal ,fehérje: 26,3g ,szénhidrát: 9,4g ,zsír: 54,8g
Len
A lenmag nyálkaanyagot, zsíros olajat (linol-, linolénsav, olajsav gliceridjeit), fehérjét, cianogén glikozid keveréket tartalmaz. A lenmag 35% zsiradékot tartalmaz, aminek 72%-a esszenciális, a szervezet számára nélkülözhetetlen. Ebből 58% nélkülözhetetlen zsírsav, amiből a szójababban 9% van, a tökmagban 15%, és a dióban 5%. Más táplálékunkban nem fordul elő, vagy csupán jelentéktelen mennyiségben. Gazdag A-, B-, C-, D- és E-vitaminban.
Agyműködést serkentő és koleszterinszint csökkentő hatása miatt ér- és szívbetegségben szenvedőknek ajánlott a fogyasztása. A lenmagot bélrenyheség, bélmegbetegedések és székrekedés esetén az emésztés szabályozására használják. Székrekedés esetén a lenmag hatását úgy fejti ki, hogy a bélben megduzzad, ezáltal tágulási inger lép fel, mely serkenti a vastagbélben a perisztaltikát. Az a feltevés, miszerint kéksav-tartalma (hidrogén-cianid) miatt nagy mennyiségben történő fogyasztása mérgezést okozhat, nem bizonyított. A lenmagpogácsát és a porított magot meleg borogatásként alkalmazva kelések és furunkulusok kezelésére használják. Nyákkészítmények formájában gyomor- és bélmegbetegedések, ízületi és egyéb gyulladások kezelésére is sikerrel alkalmazzák. Omega-3 (linolénsav) tartalmának szerepe van az érelmeszesedés kialakulásának megelőzésében.
Valószínűleg mediterrán eredetű, ie. 4000-ben már Egyiptomban, és Mezopotámiában is termesztették. Elsősorban textil alapanyagként, illetve étkezési célra használták.
Az olajos magvak közül a legtisztább és legtöbb, szervezetünk számára nélkülözhetetlen zsírsavakat tartalmazza. A lenmag 34-40% zsírsav, melyből 72% nélkülözhetetlen.
Fehérjéket és vitaminokat istalálhatunk az összetevők között, (A-, többféle B-, C-, D- és E-), folsavat, ásványi anyagokat és sokféle nyomelemet (kálium, magnézium, kálcium, foszfor, kén, vas, cink, nátrium, klór, mangán, réz, fluor, nikkel, kobalt, króm, jód).
Magas esszenciális zsírtartalma révénegyik legértékesebb táplálékunk. Fogyasztása serkenti az agyműködést, csökkenti a koleszerinszintet, alkalmazható szív- és érrendszeri betegségek, izületi és más gyulladások kezelésére is. Daganatos sejtek növekedését gátló hatása van, gátolja az áttétek képződését. Ártalmatlan hashajtó, bélfal tisztító, ugyanakkor a védi a gyomor és a belek nyálkahártyáját.
Tápanyag- és energiatartalom 100g (tájékoztató adat):Energia:2230/530 KJ/kcal,Fehérje:18,3g,Zsír:42,16g,Szénhidrát:28,9g,Rost:0g
Barna rizs
A barna rizs fő jellemzjőe láthatóan a színe. Attól barna, hogy csak a rizsszemek legkülső héját távoltíják el, így értekes tápanyagtartalma jelentősen nagyobb, mint a hántolt rizsfajtáké. A csak korpaként emlegetett rizshéj összetett B-vitamin forrás.
Ezek hivatottak fenntartani az idegek, a bőr, a szem, a haj és a máj egészségét, hozzájárulnak az izmok fejlődéséhez, regenerálódásához, gyomor-bél traktust és megfelelő agyműködést garantálnak.
Érdekessége, hogy szinte az anyatejjel teljesen megegyező aminosav összetétellel is rendelkezik. Mivel keményítő tartalma gyorsan emészthető, fogyasztása szinte diétás hatású, mivel glikémiás indexe is alacsony.
A további finomítás, hántolás eredménye a fehér rizs. Így azonban elpusztul a B3 vitamin 67%-a, B1 vitamin 80%-a, B7 vitamin 90%-a, a mangán és foszfor tartalom fele, vas 60%-a valamint az összes rostot és esszenciális zsírsavakat.
A barna rizs fogyasztása is hozzájárulhat 2-es típusú cukorbetegség és szívbetegségek kockázatának csökkentésében. Napi három adag teljes értékű gabona véd a metabolikus szindróma, szívbetegség, diabétesz, stroke és a rák ellen. Egy adag barna rizs fél csészének (125 ml-nek) felel meg. A bélrendszer regenerálódását tisztítását is elősegíti rendszeres fogyasztása.
Az ősi Kínában a Sárga Császár Belső Könyve a hagyományos kínai orvoslás legrégebbi, írásos összefoglalója, ami magában foglalja a makrobiotikus étkezés alapelveit.
A könyv leírása alapján ha betegség, gyengeség telepszik az emberre a legelső kezelési módszer egy tíz napos barna rizs kúra kása, főtt rizs formájában.
Azt szinte mindenki tudja, hogy a barnarizst hosszabban kell főzni. Ez kb 30-35 perc időtartam. Érdemes hosszan áztatni, akár egy éjszakán keresztül.
Léteznek olyan kúrák, amiben a 1 csésze barna rizst 14 csésze vízben 8 órán keresztül, lassú tűzön kell főzni, néha megkeverni, a vizet visszapótolni. Ebből egy olyan nyákos trutyi lesz, ami napi 2x 2 evőkanállal mind elfogyasztva, a nagyon súlyos beteget is talpra állítja. Főleg gyomor, vastagbél súlyos problémáinál segít.
Tápanyag tartalom: 100g termékben:Energia:1510/360 kJ/kacl,fehérje: 7,94 g,zsír:0,6 g,szénhidrát: 77g ,rost: 3,7 g
Forrás: https://kaloria.puha.hu/Alapanyagok/Barna-rizs#axzz2pu5aTDi4