Négy testőr 

(Természetes Prebiotikumos Multivitamin)

 

Összetevők:homoktövis lé, méz, csicsóka,  gyömbér, citromsav

                       tartósítószer:kálium-szorbát.

 

"Örök élet " és szépség   Csicsóka  

Csodazöldség, gyógyszer és remek diétás alapanyag, különösen cukorbetegek számára. Sokkal kevésbé hízunk tőle, de ugyanolyan mértékben laktat, mint a krumpli. A benne lévő szénhidrát inulin formájú, ami gyakorlatilag emésztetlenül halad át a szervezeten, édes ízt és kellő energiatöltetet biztosít, de anélkül teszi, hogy a vércukorszintet kiugróan megemelné. A cukorbetegek így inzulint spórolnak, a fogyni vágyók pedig különösebb lelki görcsök nélkül lakhatnak jól. Miközben áthalad a bélrendszeren, az abban megtalálható védő baktériumokat (probiotikumokat) táplálja, így immunerősítő hatással is rendelkezik. Az inulint már rákterápiában is alkalmazták, de a csicsóka még a szív- és érrendszeri betegségek ellen is véd, mert segít csökkenteni a vér zsírtartalmát és húgysavszintjét. A csicsókának kb. ötször akkora a rosttartalma, mint a burgonyáé, így serkenti az emésztést. Itt muszáj vallani egyik rossz tulajdonságáról is, ez pedig az emészthetetlen beltartalom okozta jelentős mértékű gázképződés és puffadás. Aki tehát nem szokott hozzá, gyakori, kis mennyiségű adagokkal kezdje. Ha mindez nem volna elég, még rengeteg értékes vitamint és ásványi anyagot is tartalmaz: kálium-, kalcium-, magnézium-, foszfor-, cink-, valamint C-, B1-, B2-vitamin és béta-karotin-tartalma is magas.

 Forrás:origo

Homoktövis a gyógynövények királynője!

Mit tartalmaz?

 

A világon az egyik legrégebben használt gyógynövény a homoktövis.

 

Száznál jóval több biológiailag aktív összetevőjének köszönhetően Kínában gyógyszernek van minősítve, míg nyugaton egészségvédő, betegség megelőző, általános erősítő szerként ismerik.

 

Forrás: Dr. Tihanyi István íridológus, gyermekgyógyász, természetgyógyász.

 

A hozzáértők emellett hangsúlyozzák, hogy értékes forrása a B1-, B2-, B8-, E- és K-vitaminnnak, a szervezetünk kiegyensúlyozott működéséhez nélkülözhetetlen esszenciális zsírsavaknak (Omega-3,6,7,9), az antioxidáns tulajdonságokkal rendelkező, a betegségek megelőzésében és az egészség megőrzésében fontos szerepet játszó flavonoidoknak és a daganatos betegségek kialakulásának megelőzésében is hatásosnak tartott karotinoidoknak.

 

 

A homoktövis nem hiába érdemelte ki a megtisztelő szuper élelmiszer elnevezést.

 

A homok aranyának nevezik, a legelterjedtebb bogyós cserje, 100 g friss homoktövis kb. 450 mg C-vitamint tartalmaz.

Az egyik legrégebben használt gyógynövények közé tartozik, az egészség- tárának is nevezik.

 

 

A felnőttek és a gyermekek számára egyaránt erősítés és táplálék kiegészítőként ajánlatos a homoktövisbogyóból készült termékek fogyasztása.

 

 

 

Homoktövis tea

Meghűlésre kiváló gyógyír, immunerősítő, roboráló.

A teát a homoktövis  levélből készítik.

Elkészítése: 3 dl, 40fokos vízzel forrázzunk le 1 evőkanál szárított levelet. 10 percig hagyjuk állni, majd szűrjük le.

A homok aranya: Homoktövis /Hippophae Rhamnoides/

A homok aranyának nevezik, a legelterjedtebb bogyós cserje, 100 g friss homoktövis kb. 450 mg C-vitamint tartalmaz.
                                                             
A homoktövis (Hippophae rhamnoides) vadon termő változata több mint ezer éve őshonos. A homok aranyának nevezik A VIII. században már ismert volt, és mint tibeti gyógyszerként említették. Az egyik legrégebben használt gyógynövények közé tartozik, az egészség- tárának is nevezik. Nagyon jól alkalmazkodik a különböző talajban, nem válogatós növény. Az iránta való érdeklődés annyira megnőtt, hogy nemcsak vadon termő gyógynövényként szedik, hanem a kertek dísze is a csodálatos piros bogyójával. Télen a madarak kedvelt csemegéje.

Bogyója magas C vitamintartalommal rendelkezik. Gyógyításra elsősorban a terméshús kivonatát, a hidegen sajtolt olaját használják. 100 g friss homoktövis kb. 450 mg C-vitamint tartalmaz. Leveleiből főzött tea általános roboráló hatással rendelkezik. Termését az érés elejétől gyűjtik az első fagyokig, melyek mélyhűtéssel tárolhatók, de ezeket gyorsan fel kell dolgozni, mert C-vitamin-tartalmuk szobahőmérsékleten gyorsan csökken.

Mindazok számára ajánlatos a fogyasztása, akik különböző fertőzésekkel küszködnek. A felnőttek és a gyermekek számára egyaránt erősítés és táplálék kiegészítőként ajánlatos a homoktövisbogyóból készült termékek fogyasztása.


A homoktövis bogyója tartalmaz:- vízben oldódó B-vitamint

zsírokban oldódó, A-provitamint, E-vitamint, Kalciumhoz kötődő savak,Nyomelemet, életfontosságú elemeket

Gyógyhatása: - immunerősítő

  • - javítja a szívműködést
  • gátolja bizonyos tumorok kialakulását
  • a sugárterápia által kiváltott károsodásokat enyhíti         
  • gyógyítja a gyomor problémákat
  • gyógyítja az égési sebeket
  • gátolja a kezdődő hajhullást
  •  gátolja a korai ráncosodást
  • zsíroldó hatásánál fogva kitűnő fogyasztó
  •  stresszoldó


Készíthetünk belőle kompótot, gyümölcslevet, lekvárt, dzsemet. A leghatásosabb felhasználás azonban, ha kis adagokban lefagyasszuk. Így mindig a fogyasztásnak megfelelően tudunk belőle elővenni. A frissen szedett bogyókat fogyaszthatjuk úgy is, ha kipréseljük a levét és egy kis mézet csepegtetünk rá.

Jó tudni: Nem ajánlatos a fogyasztása akut epehólyag-gyulladás és hasnyálmirigy gyulladás esetén.

Homoktövis titkai
2009, szeptember 16 - 19:27 — Seres Tünde

A Vega fesztiválon megismerkedtem a "bio méz homoktövissel", s vettem is belőle egy adagot, ami 5 nap alatt el is fogyott.

Ezért könyvet, netet ragadva utána jártam e narancssárga lédús bogyónak, melynek a wikipedia szerinti eszmei értéke 10 ezer forint.

Hol találjuk a narancssárga bogyót vagyis latin nevén Hippophae-t? - Egykor a Dunamenti homokdűnék egyik jellegzetes cserjéje volt. Mára már inkább parkokban, kertekben egyes folyóvizeink mentén, hordalékos köves vagy agyagos területeken fordul elő, melyhez Tibetből, illetve Oroszországból származó cserjetermetű növényt használnak.

Hogyan ültessük? - Mint igénytelen növény könnyen meghonosítható a bio művelésű kertekben. Fényigényes növény 30-50 évig is él és a harmadik évtől kezdődően fordul termőre Talajigénye minimális, ezért a futóhomokon is megél. Metszésekor napfényes koronát alakítsunk ki . Miután kétlaki növény, telepítésekor nő és hímivarú növényeket kell ültetni.
A biztonságos, bőséges terméshez 9 nőivarúhoz 1 hímivarú növényt kell ültetni a szélirányt is figyelembe véve. A hideget is jól tűri, hiszen a szibériai -40 fokban is megél. A homoktövis termése augusztus elejétől szeptember végéig érik be. Ennek a valóban csodás növénynek a szedése a legmacerásabb. Azt sem könnyű kivárni, hogy legalább 3 évig kell ápolgatni, hogy teremjen. Viszont vigyázat, mert tüskés (nemhiába kapta a nevét, hogy homoktövis) így könnyen felsértheti a kezünket. Viszont jó sebgyógyító. Gyökerein képződő gümőkben a növényekkel szimbiózisban élő nitrogénkötő baktériumok vannak, melyek megkötik a levegő nitrogén szintjét és a növény számára felhasználhatóvá teszik és gazdagítják a talaj nitrogéntartalmát.

190 biológiailag aktív komponenst tartalmaz

Európában és Ázsiában évszázadok óta használják étkezési és gyógyászati célokra. Kínában élő tibeti doktorok sokféle betegség kezelésére használták már több ezer évvel ezelőtt míg Tibetben már gyógyszerként jegyezték fel a nevét. A homoktövis latin neve - Hippophae rhamoides - állítólag arra utal, hogy az ókori görögök a lovaikat homoktövis terméssel etették, hogy a szőrük egészséges, fényes legyen.

Mit készítsünk belőle?

Dzsem, bor, likőr, zselé, sőt olajtermék is készülhet belőle és kozmetikum kiváló hatóanyag is. A bogyók nyersen vagy préselve és mézzel édesítve fogyaszthatók. Ivóléként fiatalító hatású, szinte újjászületik tőle az ember. Még a lombhullatás előtt a levelek begyűjtéséből teát készíthetünk, ami egy általános felerősítő (roboráló) hatással bír.

Gyógyhatásai:

  •     immunrendszer erősítő
  •     fájdalomcsillapító gyulladáscsökkentő
  •     gátolja bizonyos tumorok növekedését, enyhíti a rákos betegek sugárterápiája által kiváltott sugárkárosodásokat az antioxidáns tartalma        miatt
  •     zsíroldó hatású, fokozza az anyagcserét, segít az optimális testsúly megtartásában, mivel elsősorban a májat regenerálja, tisztítja
  •     gyomor- és nyombélfekélyre, hasnyálmirigyre kedvezően hat
  •     hatásos a korai érelmeszesedés kezelésére
  •     meghűléses betegségek megelőzésére kiváló a magas C vitamin tartalma miatt plusz béta-karotint, F és E, B, Ca, Mg, Zn vitamint tartalmaz


Miért került a kozmetikumba?
 

  •     Gazdag zsírokban, karotinoidokban, E-vitaminban,
  •     ennek köszönhetően elősegíti a sebek hámosodását és gyógyulását
  •     gyógyítja az égési és fagyási sebeket, bőrfertőzéseket
  •     gátolja a hajhullást és a ráncok kialakulását
  •     erősíti a kötőszövetet, így csökkenti a narancsbőr kialakulását
  •     magas olajtartalma miatt gyulladások és fekélyek kezelése használható
  •     A kozmetológiában napolajok alapanyagaként hasznosítják, olaja ugyanis véd a napsugárzás okozta károsodástól


Forrás:  Kissné Dogossy Éva- Zsoldos Márton: A természet kincseskamrája, zassa.hu, tuja.hu, vital.hu, sulinet.hu, tuja.hu, kavalko.hu, gondola.hu, tanyamuzeum.hu, edenkert.hu