Praktikus

     Néhány praktikus szempont

Figyelembe véve az eddig elhangzottakat, ha napokon át szinte teljesen ugyanazt az étel összeállítást fogyasztjuk, táplálkozásunk akkor is tökéletesen kielégíti szervezetünk tápanyag-, vitamin- és ásványi anyag szükségletét. Természetesen célszerű ügyelni az alábbiakra.

    * Naponta együnk nyers olajos és csonthéjas magvakat magas kálium-, kalcium-, magnézium- és nyomelem- tartalmuk miatt: mák, dió, mogyoró, mandula, tökmag, napraforgómag, szezámmag, lenmag stb.
    * Iktassuk be az étrendünkbe a csíráztatott gabona magvakat és a tengeri algákat magas ásványi anyag, aminosav és vitamintartalmuk miatt.
    * A nyers zöldségsalátákat minden esetben locsoljuk meg hidegen sajtolt olajjal (két személyre kettő-négy kávéskanál olajat számoljunk)! Egyedül a hidegen sajtolt olaj nem hizlal, ha mi sem hevítjük 55 C fok fölé. Csökkenti a szervezet koleszterinszintjét, vitamin- és ásványi anyag tartalma miatt is hasznos. Minden más hőkezelt, finomított, főzött olaj hizlal. Nem utolsó szempont az sem, hogy a telítetlen és a többszörösen telítetlen olajok nélkülözhetetlenek a sejtmembránok felépítéséhez és rendszeres fogyasztásuk segít az édesség utáni sóvárgás megszűnésében! Legfontosabbak: napraforgó, kukoricacsíra, búzacsíra, tökmag, olíva, lenmag, szezámmag, ligetszépe olaj.
    * A kész ételekhez szintén utólag adjuk a hidegen sajtolt olajat,  akkor is, ha előzetesen a főzés során igen kis mennyiségű hőkezelt olajat használtunk. Egyébként mind sütni, mind főzni sokkal célszerűbb ghível, így a hőkezelt olajok használatát teljes mértékben kiküszöbölhetjük.
    * Az ételek édesítéséhez mézet, juharszirupot használjunk, de csak a test melegre lehűlt ételbe tegyük! Így nem veszít értékéből. Ha ételünk nyers sárgarépát vagy almát tartalmaz, erjedésgátló fűszerek alkalmazása ajánlott.
    * A főzelékeket ne rántsuk vagy habarjuk be liszttel, hanem sűrítésükhöz az elkészült ételből vegyünk ki kevés zöldséget, illetve abból, amiből készült, és 1-2 merőkanál főzelék lével turmixoljuk össze, majd keverjük vissza.
    * A konzerv készételek, zacskós levesek fogyasztása jelentős só, vegyszer és hőkezelt olaj tartalmuk miatt nem ajánlott. Más ételek sózását tengeri sóval vagy fűszer sóval oldjuk meg.

Adalékok a megfelelő egészség és testsúly eléréséhez és fenntartásához

A javasolt napi étrenden túl más, bonyolult ételkombinációkat a szervezet nem igényel. Testünk optimális működéséhez kb. 40 perc testmozgásra van szükség legalább heti 4 – 5 alkalommal, ezt gyaloglással, kocogással, biciklizéssel, tornával, jógával vagy kerti munkával oldhatjuk meg. Fontos, hogy enyhe verejtékezéssel járjon, ez segíti a mérgek kiürülését a szervezetből. További kitűnő méregtelenítő módszerek még: a gőzfürdő, a szauna, az izzasztó gyógytea kúrák és a beöntés.

Betegség esetén célszerű egynapos böjtöt vagy néhány napos lékúrát tartani, ez megkíméli a szervezetet az emésztés fáradalmaitól. Böjt esetén vizet, gyógyteát, lékúra esetén főtt burgonyalevet, rostmentes, friss gyümölcs, vagy zöldséglevet lehet fogyasztani. Ekkor a szervezet az esetleg korábban felrakódott zsírokat is könnyebben lebontja. A lékúrához hasonlóan tarthatunk heti egy gyümölcsnapot, amikor az évszaknak megfelelő, lédús gyümölcsöt eszünk három ízben. Ez egyben nagyon jó méregtelenítő módszer is (pl. szőlőkúra).

A hagyományos felfogás, amely szerint naponta kell fogyasztani a négy ?pillér” táplálék mindegyikét (hús, tej, tojás, kenyér), a táplálkozáskutatók egybehangzó véleménye szerint téves és káros. Egy étkezésen belül legegészségesebb a két, maximum háromféle étel fogyasztása a helyes ételtársítás betartásával. Fontos megjegyezni, hogy a túlzott fehérjefogyasztás a testnövekedés időszakát követően mindenképpen káros. Elhízást, savasodást, köszvényt, reumát, allergiát, nyálkahártya gyulladást idézhet elő. A fehérjebevitelt az életkor előrehaladtával, vagyis 45 év körül – a fizikai igénybevétel figyelembevétele mellett – ajánlott fokozatosan csökkenteni. E tekintetben a nyálkahártyák működése némi tájékoztatást adhat, mert a túlzott fehérjebevitelt felesleges váladéktermelődés jelzi.

Étrendünk megváltoztatásának megkönnyítésére a fokozatosság elvének betartása javasolt. Először változtassuk meg a reggelit, két hét elteltével a vacsorát, további két hét elmúltával, pedig az ebédet. Ezzel egyidejűleg szoktassuk magunkat a helyes szilárd folyékony táplálékarány betartására.

Végezetül egy javaslat: súlyfelesleg esetén álljunk a mérlegre, írjuk fel a súlyunkat, és kezdjük el a leírtak gyakorlati megvalósítását. Három hét múlva (lépcsőzetes bevezetés esetén hat hét múlva) álljunk ismét a mérlegre, s az eredmény önmagáért beszél, bár az eddigieket nem időszakos fogyókúraként, hanem örök érvényű, egészségvédő táplálkozási szokásként ajánlottuk.


Forrás: https://kuthom.eu/gyogy/?page_id=714